Avaldatud: 30. oktoober 2021Kategooriad: Keskkond, UudisedSildid: , , ,

Gaasivahetuse mõõtmise põhiolemus on iseloomustada erinevaid geneetiliselt töödeldud taimeliine, eesmärgiga laiendada põllumajanduslikult oluliste liikide geneetilist baasi. Samuti kavandada uusi taimeliine, mis on paremini kohandatud keskkonnast tulenevatele pingetele.

Taimed võtavad atmosfäärist süsinikdioksiidi, et toota fotosünteesi teel biomassi ning edastada vett ja hapnikku. CO2 omastamise kiirust mõõdetakse süsiniku netoassimilatsioonina1. Kahjustamata taimede veeauru ja CO2 vahetusmustreid mõõdetakse küvetites. Selleks jagatakse igasse küvetti sisenev õhk kaheks vooluks – üks läheb otse analüsaatoritesse ja teine ​​läbib küvetti enne analüsaatorisse viimist. Küvetite õhutemperatuuri mõõdetakse lehe temperatuuri määramiseks lehe ja õhu vahelise niiskuse gradiendist.

PlantInvent ™ poolt välja töötatud süsteemid võimaldavad mõõta mitut tehast paralleelselt, mis kiirendab tegelikult muidu aeganõudvat ja töömahukat gaasivahetuskatsete protsessi.

Valmistatud seadmed sobivad taimede füsioloogilise seisundi jälgimiseks, et analüüsida nende reaktsioone muutuvatele keskkonnatingimustele, nagu näiteks CO2 kontsentratsioon, valgus ja niiskus, saasteained, hormoonid jne. Süsteemide teine ​​eelis on võime jälgida taimi pika aja jooksul, kas siis terve päeva kestel või isegi järjestikustel päevadel rangelt kontrollitud tingimustes minimaalse järelevalve all.

Allikas: PlantInvent

Kaasaegsed gaasivahetuse mõõtmised tehakse üksikutel lehtedel ja kaitserakkude signaaliülekannet mõõdetakse sageli epidermise koores. Tervete taimede või kinnitatud võrsete mõõtmine annab ühtse pildi, kus makroskoopilised protsessid, nagu transpiratsioon ja fotosüntees, viiakse kokku kaitserakkude signaalimise mikroskoopiliste sündmustega.

Keskendudes kogu taime mõõtmistele, saavad süsteemid ületada taimedele tekkivaid käitlemise mõjusid, võimaldades katseid isegi kõige õrnemate liikide ja lisanditega. See on eriti oluline teadusliku töö jaoks, kus fenotüüpiliselt kahjulikud mutatsioonid pärsivad ühelehelisi mõõtmisi, kuid annavad siiski kõige väärtuslikuma ülevaate taimede gaasivahetusmehhanismidest.

 


netoassimilatsioon1 – protsess, mille käigus taimed omastavad atmosfääris süsinikdioksiidist süsinikku, moodustades metaboolselt aktiivseid ühendeid.a

 

Toimetaja: Karmen Ibus

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/