Avaldatud: 5. jaanuar 2024Kategooriad: Loomakasvatus, UudisedSildid: ,

Ell Sellis – konsulent, Eesti Lamba-ja Kitsekasvatajate Liit
Merit Mikk – Mahepõllumajanduse Koostöökogu

Sügistalvel 2023 valmis Mahepõllumajanduse Koostöökogu eestvedamisel koostöös Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liiduga videofilm tallede adopteerimisest ja poegimisabi andmisest.

Poegimisperioodil juhtub ikka, et kõik ei lähe nii nagu peab ning tekib olukord, kus talle ja ema side katkeb või ei võimalda ute tervislik seisund oma talle toita. Kõige sagedasem põhjus selleks on udarapõletik. Lambakasvataja saab siin ise palju ka ennetavalt ära teha, kui ta:

  • valib hoolikalt põhikarja loomi oma karja parimate emaomadustega uttede järglaste hulgast,
  • paneb paaritusse ainult kontrollitud udaratega heas toitumuses uted,
  • võimaldab uttedele poegimise ajal piisavalt ruumi karjast eraldumiseks.

Adopteerimise võimalust tasub ette mõtelda

Kaader videost. Esimesena peab utt hakkama hoolitsema adopteeritava talle eest
Kaader videost. Esimesena peab utt hakkama hoolitsema adopteeritava talle eest

Tallede adopteerimist on pea iga lambakasvataja omal käel proovinud. Vahel õnnestub, vahel mitte. Adopteerimise juures on väga oluline tegutseda oskuslikult, kiiresti ja õigeaegselt.

Tiinuse ajal tehtud ultraheliuuring aitab kergemini leida utte, kes on poegimas üksiktalle. Kui uuringuid ei ole tehtud, siis tuleb usaldada oma vaistu ja kogemust ning õnne peab sobiva kasuema leidmisel rohkem olema.

Ajal, mil tulevase kasuema poegimisprotsess on alanud, seotakse adopteeritava talle jalad kokku ja tall tehakse lahja soolvee lahusega üleni märjaks – kõik selleks, et ta meenutaks rohkem vastsündinud abitut talle. Mida rohkem adopteeritav tall poegimisvedelikega kokku saab, seda parem. Utt peaks esimesena hakkama kuivaks lakkuma kasutalle ja hiljem oma vastsündinud talle.

Adopteeritava talle jalad ei tohi liiga kauaks kinni seotuks jääda. Kui vastsündinud tall hakkab ennast jalgele upitama, peaks ka teise talle jalad lahti päästma, et ta saaks sama teha.

Järgmisena peab tähelepanu koonduma ute enda tallele. Temale on eluliselt tähtis turgutav ternespiimatilk õigel ajal kätte saada. Adopteeritav tall on vanem ja tugevam, tuleb hoolega vaadata, et ute oma tall esimestel päevadel piisava koguse piima kätte saab.

Kasutallega lambaperele tuleb kindlasti võimaldada omaette aedik, kus ute ja tallede omavaheline side saaks kinnistuda. Järgneva kahe päeva jooksul peaks selguma, kas adopteerimine õnnestus või mitte.

Kõiki eespool kirjeldatud kavalaid nippe, kuidas õigeaegse, kiire ja oskusliku tegutsemisega utt edukalt ära petta, jagab ja näitab videos praktiliselt ette lambakasvatuse konsulent ja veterinaararst Katrin Tähepõld.

Juhus tahtis nii, et poegimise ajal vajas tulevane kasuema abi. Loode oli päris suur ja hakkas sündima üks jalg ees. Kuidas probleem ära tunda, millal appi minna, kuidas aidata – videos saab vaataja praktilisi soovitusi ning näeb, kuidas abi andmine laudas käis. 

Kogu selle abistamise kontekstis on oluline rõhutada, et kui poegimine kulgeb normaalselt, pole utte segada vaja. Liigne sekkumine tekitab loomas stressi ning pikendab poegimist. 

Kaadrid on üles võetud Tsura Talu OÜ lambalaudas 2023. aasta kevadel.

Video leiad Maheklubi Youtube kanalilt:

Videote tegemist toetas Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond (EAFRD) „Teadmussiirde programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse valdkonnas“ raames.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/