Avaldatud: 18. oktoober 2017Kategooriad: Uudised

Veterinaar- ja Toiduamet
PRESSITEADE
18.10.2017

Veterinaar- ja Toiduamet tutvustas toidulisandite analüüside tulemusi

Veterinaar- ja Toiduamet tutvustas täna D-vitamiini ja kehakaalu langetamiseks ette nähtud toodete analüüside tulemusi. Käesoleval aastal läbi viidud analüüside eesmärk oli kontrollida, kas tooted sisaldavad D-vitamiini samas koguses nagu on kirjas pakendi märgistusel. Kaalu alandamiseks mõeldud toodete puhul uuriti, ega tooted ei sisalda ohtlikku ainet sibutramiini.

Sibutramiin on ohtlik aine, kuna võib muu hulgas põhjustada insulti ja infarkti. Sibutramiin oli ravimites varem kasutusel, kuid nüüd enam mitte, kuna sibutramiini kasutamise riskid kaalusid üles sellest saadava kasu. Kaalualandustoodetest sibutramiini ei leitud.

Kahekümnest analüüsitud D-vitamiini tootest ei olnud kolm märgistatud korrektselt. Üks D-vitamiini toode (Solvitale vitamiin D + Omega 3, ainult partii millel on märgitud parim enne 16.08.2019) ei sisaldanudki D-vitamiini. Üks toode sisaldas vähem D-vitamiini kui pakendil kirjas (fits.ee vitamiin D3 tabletid 1000IU, ainult partii millel on märgitud parim enne 31.07.2018 ) ja üks rohkem D-vitamiini kui pakendil kirjas (Apotheka Vitamiin D3 kapslid 30 µg, ainult partii millel on parim enne 31.01.2020).

Analüüside tulemused kehtivad ainult konkreetsete partiide kohta. Nende partiide kohta tehti ettevõtetele ettekirjutused ja toodete müük keelati. Samuti teavitati nendest toodetest ka teisi liikmesriike.               
                                                                                                                                                                                  Toidulisand on toit, mis on mõeldud toitumise täiendamiseks.  Toidulisandid ei ole ravimid ja seega ei saa need olla ette nähtud haiguste ravimiseks, ennetamiseks või leevendamiseks. Toidulisanditele on kehtestatud muuhulgas koostis- ja kvaliteedinõuded ehk milliseid vitamiine ja mineraalaineid neis võib kasutada. Samuti kehtivad toidulisandite jaoks erinõuded märgistusele.  Mitmed toidulisanditega seotud aspektid ei ole aga Euroopa Liidu tasandil reguleeritud. Näiteks ei ole kehtestatud nõudeid vitamiinide ja mineraalainete minimaalsetele ja maksimaalsetele kogustele toodetes. Samuti puuduvad reeglid taimede kasutamisele toidulisandites, v.a Efedra perekonna taimed, mis on toidus keelatud.

Toidulisandite tootjad, turustajad ja vahendajad vastutavad selle eest, et tooted oleksid inimeste tervisele ohutud ja vastavad nõuetele. Veterinaar- ja Toiduameti  roll on järelevalve käigus hinnata, kas toidulisandite tootjad, turustajad ja vahendajad täidavad kehtestatud nõudeid.

Veterinaar- ja Toiduamet seisab tarbimisväärse toidu ja tervete loomade eest Eestis. Selleks teeb amet järjepidevat kontrolli nõuete täitmise üle kogu toidukäitlemise ahela ulatuses: loomakasvatusest, toidu tootmisest ja töötlemisest kuni toidu tarbijani jõudmiseni.

Teate edastas:

Martin Altraja
Veterinaar- ja Toiduamet
pressiesindaja
tel: +372 5343 6656
e-post: martin.altraja@vet.agri.ee

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/