Viidates reedel, 23. augustil Eesti Päevalehes ilmunud artiklile, kus kirjeldatakse Intsu talu tasuta tomatijagamise aktsiooni (Toidupangale annetati ja Tartu turul jagati laiali kokku 7 tonni värsket tomatit), taunib Eesti Aiandusliit olukorda, et kodumaise köögivilja tootmise kõrghooajal puudub kohalikul tootjal võimalus mõistliku hinnaga oma toodangut realiseerida.

Eesti Aiandusliidu pressiteade:

Leiame, et artiklis toodud näite põhjal on ka tarbijal keeruline kohalikku toodangut eelistada (Intsu talu tomati väljamüügi hind 0,49 senti kilo ja Selveri jaemüügi hind 1,19 eurot kilo, Hollandi tomati jaemüügi hind 0,50 senti kilo).

„Olukord on murettekitav, kuna konkurentsitingimused Kesk-Euroopa tootjatega on ebavõrdsed ja hinnasurve jaemüügis on väga tugev. Samas näitavad uuringud, et meie tarbija eelistus on järjest enam kohalik toodang. Jääb üle loota, et muutus tarbija käitumises kodumaise toodangu kasuks oleks võimalikult kiire“, kirjeldab hetkeseisu AS Sagro tootmisjuht Madis Kahu.

Aiandusliit juhib tarbijate tähelepanu asjaolule, et Eestisse imporditud puu- ja köögivili on transporditud siia tuhandete kilomeetrite kauguselt ja korjatud juba nädalaid enne poeletile jõudmist, imporditud puu- ja köögivilja kasvatamisel kasutatakse väga intensiivselt taimekaitsevahendeid.

Eestis kasvatatud aiasaadused on värsked, toodetud meie kodu lähedal, tootja on tarbijale teada ja tuntud ning nende tootmisel on taimekaitsevahendite kasutamine minimaalne.

Eesti Aiandusliit kutsub üles jaekette eelistama köögivilja tarnijatena kohalikku tootjat ja korrigeerima oma hinnapoliitikat kohaliku tootja kasuks ning tarbijat eelistama Eestis kasvatatud puu- ja köögivilja.

Aive Mõttus
Maaleht, 26.08.2013