Avaldatud: 18. november 2021Kategooriad: Keskkond, UudisedSildid: , , , ,

Allikas: novaator.ee

 

Tugevast ehitusest hoolimata pole Lindbergi turbasambla elu viimasel ajal kuigi hästi läinud. Sammaldeuurija Kai Vellak räägib Männikjärve rabas, miks on selle liigi arvukus madal ja mis järeldusi inimene sellest teha saab.

Lindbergi turbasammal on tavainimesele märkamatu taim, kes vajab kasvamiseks väga erilisi tingimusi rabalaugaste ja älveste servadel. Lähemal vaatamisel osutub see aga kõigist turbasammaldest kõige karusemaks ja jõulisemaks.

“Ta on kasvult suur, hästi tumepruun ja tal on nii oksad kui ka vars tumepruunid,” kirjeldas Vellak. Rootsi keeles kannab sammal nime karu-turbasammal. “Ta tõesti on hästi-hästi tugevalt pruun, kohevate okstega ja tugev ehk jõuline nagu Eesti karu,” võrdles uurija.

Lindbergi turbasambla levikut on seiratud alates 1996. aastast. Kuni viimase seireni 2020. aastal oli sambla seisund Vellaku sõnul stabiilne. “Siis äkki, 2020. aastal me nägime, et liigi tihedus oli järsult langenud. Võrreldes varasema seirega 2015. aastal oli liiki isegi poole võrra hõredamalt ja esimese, 1996. aasta seisuga kolmandiku võrra (hõredamalt),” kirjeldas uurija. Liigi kadumise taga on tema sõnul ennekõike rabade kuivendamine, aga kaudsemalt ka kliimamuutus.

Kai Vellaku sõnul on Eesti samblad olulised, sest nad on siinsete parasvöötmerabade pärisperemehed. “Nende elutegevuse tulemusel ladestub meil turvast ja nad akumuleerivad süsinikku, nii et nad on väga tähtsal kohal maailma süsinikubilansi ja süsihappegaasi aineringe tasakaalustamisel,” selgitas ta.

Loodusarja “Kaduva maailma lävel” peategelased on Eestimaa looduse ohustatud liigid. Sari on ETV eetris kolmapäeviti kell 20.00.

Toimetaja: Airika Harrik

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/