Avaldatud: 17. oktoober 2023Kategooriad: Loomakasvatus, Mahetootmine, UudisedSildid: , , ,

Ell Sellis – konsulent, Eesti Lamba-ja Kitsekasvatajate Liit
Merit Mikk – Mahepõllumajanduse Koostöökogu

2023. aasta septembris sai Mahepõllumajanduse Koostöökogul koostöös Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liiduga valmis järjekordne mahelambakasvatuse alane videofilm, sedakorda lammaste poegimisest.

Eestlased teavad hästi Soomaa viiendat aastaaega, mis teeb selle piirkonna eriliseks ja huvitavaks. Lambakasvatajad enamasti ei räägi nii, aga ka neil on oma „viies aastaaeg“ – tallede hüppamise aeg. See algab mõned päevad pärast esimeste tallede sündi ja kestab kuni talledes on hüppamise hoo ülesvõtmise lusti. Erinevalt Soomaa inimestest ei oota lambakasvatajad poegimisperioodil oma lauta külalisi. See on tööd ja magamata öid täis aeg.

Kaks päeva laudas

Tsura talu ja Rõõmu talu lubasid kahel 2023. aasta kevadpäeval filmitegijad oma lauta ja kaamera sai üles võtta seda, mis neil kahel päeval lambalaudas juhtus. Filmi taustakaadrites pole midagi, mis oleks lavastatud, salvestamata jäi kõik, mille ülesvõtmine oleks loomade elu laudas seganud.

Veterinaari taustaga konsulendid Katrin Tähepõld ja Liilia Tali rääkisid, millele poegimisajal tähelepanu pöörata. Seda on palju alates loomade grupeerimisest laudas, poegiva lamba äratundmisest, päramistest, vastsündinud talledega ute omaette olemise vajadusest; tallede tassimisest, märgistamisest ja kaalumisest.

Märkmed toimunust võivad olla kasvõi savitahvlil, peaasi, et on olemas. Näha on nippe pere kooshoidmisest; haige talle märkamise ja abistamiseni välja. Loomakasvatuses ikka – kogu protsessis tasub teha nii vähe kui võimalik, aga ilmtingimata kõike seda, mis on vajalik.

Aasta kokkuvõte

Nagu Liilia Tali filmi lõpus ütleb – poegimisaeg on kokkuvõte kõigist aasta jooksul lambafarmis tehtud otsustest. See on tagasiside aeg, kus lambakari annab omal parimal võimalikul moel teada kõigest, mis on olnud valesti. Ka sellest, mis oli ja on õigesti. Seda viimast tammsaareliku eestlase kombel, mitte otse märku andes vaid lihtsalt niisama, vaikides.

Kui vigu oli vähe, siis poegimisaeg lihtsalt kulgeb valu ja rohke töö tähe all. Talled sünnivad, ellujäämus on hea, tasuks tärkava elu ime ja tallede hüppamise lust. Tasu rahanumbrites, see tuleb millalgi poole aasta pärast. 

Film on mõeldud pakkuma tuge algajale lambakasvatajatele. Veebikanalites ja õpikutes on lammaste poegimise lugusid palju, aga selles filmi kaadrid tutvustavad meile poegimisaja korraldust kahes meie oma lambafarmis. Ei midagi võõrast ega Eestis enneolematut.

Kogenud lambakasvataja saab filmi vaadates kinnituse, et see, mis ta teeb, ongi õige või siis häid mõtteid, kuidas teha asju paremini või taustateadmise, miks mõni asi on just nii nagu ta on.  Parimal juhul kinnituse, et ta oma laudas käivad asjad veel palju paremini ja õigemini kui spetsialistidel.

Poegimisteemalise video leiate Maheklubi youtube kanalilt:

Lammaste karjaaiad ja karjakoerad

Maheklubi youtube kanalil on teisigi huvitavaid lambakasvatuse alaseid filme. Suve alguses lisandusid filmid karjaaedade ehitamisest ja karjaajajakoertest, mis on filmitud Sireli ja Rõõmu talus.

Head vaatamist!

Eelmises lambakasvatuse videote postituses kirjutasime karjavalvekoertest ja kogumisaedadest. Vt https://www.pikk.ee/mahelambakasvatuse-videod/

Videote tegemist toetas Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond (EAFRD) „Teadmussiirde programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse valdkonnas“ mahemajanduse valdkonna raames.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/