Avaldatud: 11. september 2012Kategooriad: Uudised

Pae Farmer OÜ saavutas selle aasta viljelusvõistlusel tali­rapsiga esimese koha. Saavutatud tulemus 5.7 tonni ühelt hek­tarilt on ühtlasi rapsi rekordsaak Eestis.

Sel aastal võisteldi nisu, rukki ning rapsi kasvatamisel. Rapsi- ja rukkisaagi tulemused on praeguseks selgunud.

„Viljelusvõistlus on nagu tippsport. Seal õpitakse uusi võtteid, n-ö kombitakse piire. Kui tipptase on selge, siis on palju lihtsam teha otsu­sed oma ülejäänud põldude kohta ning võtta eesmärgiks optimaalseim tulemus," on märkinud viljelusvõistluse ühe korraldaja Baltic Agro AS-i arendusdirektor Margus Ameerikas.

Ameerikase sõnul on Pae Farmeri tulemus kindlasti suurt tunnustust väärt, ar­vestades seda, et Eesti rapsi keskmine saak on 1,8 tonni hektarilt.

Ta märkis, et selle aasta viljelusvõistluse parimad tulemused ongi saadud just talirapsilt. Alates 2008. aastast kuni eelmise aastani hoidis 4.8 tonniga hektarilt talirapsi saagi rekordit enda käes Kesa Agro.

Pae Farmer sai talirapsiga ka eelmisel aastal esimese koha, aga võidukogus oli tookord palju väiksem kui tänavu – 3,6 tonni hektarilt.

Sel aastal õnnestus n-ö unelmate eesmärk, viis tonni hektarilt peale Pae Farme­ri kätte saada veel kolmel osalejal – teist kohta jagasid Männiku Piimja Üllar Kaaver Tartumaalt ning kolmanda koha pälvis Valdereks OÜ Harjumaalt. Üle nelja tonni hektarilt õnnestus saada veel neljal osalejal.

Pae Farmeri agronoomi Urmas Uustalu sõnul on sel aastal nii talirapsi kui ka kogu teraviljasaak üldiselt hea kogu Eestis. Seevastu järgmist aastat ta sama rõõmustavaks ei julge ennustada, kuna külviaeg oli märg, mullas õhku ei ole ning on oht, et taimed jäävad -ummuksisse.

Uustalu ei ole nõus kogu au rekordsaagi eest endale võtma, vaid ütles, et vähemalt veerand sellest kuulub ilmataadile, üks osa ettevõtte juhtkonnale ja suur osa põldudel tööd teinud meestele. Ligi kolmkümmend aastat agronoomina töötanud (neist viimased kolm aastat Pae Farmeris) mees ütles, et head saaki mõjutab palju faktoreid.

„Tuleb ära jagada õige aeg, millal midagi teha," sõnas Uustalu ja märkis, et tema talirapsi põldude saagikust on hästi mõjutanud orgaanilise vedelsõnniku kasutamine ja häid tulemusi on andnud, kui eelkultuurina on põhul kasva­nud liblikõieline taim.

Sel aastal koristati Pae Far­meris talirapsi 80 hektarilt, järgmiseks aastaks aga külvati juba veidi rohkem – 104 hek­tarit.

Tänavusele viljelusvõistlusele panid kaheksateist vilja­kasvatajat kirja kokku üle nel­jakümne põllu üle kogu Eesti, sealjuures neist kolmekümnel kasvatati talivilja. Nii suur osalevate põldude koguarv tõi teise rekordi rapsisaagi kõrval.

Võistlusel osalemiseks tuli igal viljakasvatajal välja valida oma parim põld, mille pind­ala pidi olema vähemalt viis hektarit. Osaleda võis mitme kultuuriga ja kasvuperioodi lõpuks on vaja deklareerida võistlusel osalenud põllul teh­tud kulutused. Ettevõtmisse kaasatud eksperdid jälgivad nii mulda, taimestikku kui ka agrotehnikat, lisaks toetavad võistlejaid asjalike nõuanne­tega. Saagikoristust jälgivad sõltumatud konsulendid.

Katrin Helend-Aaviku, Raplamaa Sõnumid (11.09.2012)

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/