Avaldatud: 31. märts 2022Kategooriad: Keskkond, UudisedSildid: , , ,

Peaaegu seitse ja pool miljardit* inimest jagavad ühte planeeti Maa. Populatsioon ainult kasvab ning tekitab küsimuse, kas meil jätkub kõigile piisavalt toitu? Kas mahume kõik planeedile ära?

Projekt 2000m2 teeb arusaadavaks mulla, jõuab küsimuste juurteni, innustab ümbermõtlemisele, näitab globaalseid seoseid ja austab ökoloogilist mõõdet.

Kui jagame haritava põllumaa (1,5 miljardit hektarit) planeedi elanike vahel ära, jääb igale inimesel umbes 2000m2 põllumaad. Sellel alal peab kasvama kõik mida Emake Maa pakkuda võib: riis, mida sööme, nisu meie leiva ja nuudlite jaoks, oad ja juurviljad, kohv/tee, mida meeldib igapäevaselt tarbida. Lisaks peab saama sellel alal kasvatada puuvilla riiete jaoks, rapsi söögitegemise ja kütuse jaoks, soja sigadele söödaks, et liha tarbida jne.

2000m2-l leiduvad organismid. Illustratsioon: Annika Huskamp

Kui palju on 2000m2?

Aegu tagasi, kui põllumajanduses ei kasutatud traktoreid oli 2000m2 maad natukene vähem kui üks inimene suutis harida hobusega ühel hommikul. Ehk 2000m2 maa-ala või ka viiendik hektarist pole just kõige väiksem ala.

Sellele alale mahuks ära 200 autot, 33 korterit suurusega 60m2 või üks kaubanduskeskus. Sama suur tiik pakub palju tegevusi ja on kaks korda suurem kui standardne 50 meetrine bassein kaheksa rajaga.

Kui õigesti hoolt kanda puhkeb ala elule.

2000m2 võiks elada triljon organismi koos miljardi seene, vetika, alglooma, pael- ja harjausside, hooghännaliste ja samuti ka lestadega. Ala oleks koduks peaaegu miljonile sajajalgsele ja mardikale, samuti kümnetele tuhandetele sipelgatele, kakanditele, ämblikele ja muidugi ka mulla kuningatele – vihmaussidele. Nendest toituksid mutid, hiired ja linnud. Samal ajal mesilased, kimalased, liblikad ja teised putukad oleksid huvitatud õistaimedest. Kokku oleks 2000m2-l mitte vähem kui 20 kvadriljonit organismi, kes kokku kaaluks umbes 2 tonni.

Kui palju saab 2000 m² pinnal kasvatada.

Saagi jaotus 2000m2-l. Illustratsioon: Annika Huskamp

Avokaadosid, tomateid, kapsaid, porgandeid, nisu ja kartuleid oleks võimalik korjata tonnide viisi. Saagikus oleneb erinevatest asjaoludes. Näiteks kliima, mulla viljakus, niiskus jne. Lisaks on põllukultuuride saagikus piirkondlikult ja aastast aastasse väga erinev. Eripiirkondades toimub ka saagikoristus erinevatel aegadel tulenevalt kasvatatavast taimest ning selle kasvutingimustest. Kasvuhoones kasvatatud taimed annavad aasta jooksul mitmeid kordi saaki, samal ajal võivad põllul kasvatatud taimed anda ainult ühe saagi.

Kui tarbime rohkem kui 2000 m², peavad teised leppima vähemaga. ELis tarbime tegelikult keskmiselt 2700 m², siis Hiina elanike käsutuses on vaid 1000 m² põllumaad. See tõstatab globaalse õigluse põhiküsimused.

Iga kord, kui ostame toitu, saavad põllumehed justkui juhise toitu kasvatada, määratledes selle koguse, kvaliteedi ja hinna.

Arvuta enda õhtusöögi kasvatamiseks kuluv maalala 2000m2 kalkulaatori abil. Kalkulaator on saksa keeles.

Globaalne ala 2000m2

Endises Berliini suurimas kooliaias asuv Blankenfelde-Pankowi botaanikapark(DE) pakub 20. sajandi algusest säilinud arhitektuuri ja aedu 34 hektari suurusel alal, mida ümbritsevad loodusväärtuslikud metsad ja heinamaad.

Botaanikapargis ootab külastajaid mitmekesine taimekooslus paljude ohustatud liikidega. Rajatis koondab tuhandeid taimi, püsililli ja taimi. Osa haruldasi taimi on aastate jooksul kokku toodud näiteks Kagu-Euroopa metsast ja väikesest arboreetumist. Lisaks loodusele väärivad vaatamist eelkõige pargi kasvuhooned, geoloogiline müür, dendraarium ja suvilaaed. 2000m² projekt võimaldab külastajal kogeda praktilisel viisil seost tarbimise ja maaharimise vahel.

Enda 2000m2 põllumaaga alustamiseks on koostatud Benedikt Haerlin ja Dr. Pan Tao poolt juhend „Weltacker“.

Koostaja: Karmen Ibus


*Populatsioon 2016 aastal(ENG)

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/