Avaldatud: 20. juuli 2021Kategooriad: Loomakasvatus, UudisedSildid: , , , ,

Peale neli aastat kestnud rahuperioodi diagnoositi sigade Aafrika katk taas kodusigadel. Põllumajandus ja Toidumanet andis 14.juulil teada kodusigade haiguskoldest OÜ Pihlaka Farmis Harjumaal Kiilis. 2000 seaga Pihlaka Farmi sead on tänaseks hukatud ja korjused viidud hävitamiseks Väike-Maarjasse.

Sigade Aafrika katk – SAK – seakatk

Sigade Aafrika katk kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka. Tegemist on kodu- ja metssigade väga nakkava ja ägeda kuluga viirushaigusega, mille suremus on erakordselt kõrge. Palavik, verejooksud ja põletikulised muutused elundites toovad kaasa kuni 100% suremuse. Teisi loomaliike, sh inimesi, seakatk ei ohusta, kuid võib nende abil edasi kanduda. Seakatku võivad edasi kanda ka kärbsed, parmud ja teised verd imevad putukad, saastunud sõidukid, töövahendid, saastunud sööt ja allapanu. SAK viirust leidub haige looma kõigis eritistes ja haiguse läbi põdenud loom võib jääda viiruse kandjaks.

Seakatk diagnoositi Eestis esimest korda 2014. aasta sügisel Hummulist leitud surnud metsseal ning kodusigadeni jõudis viirus 10 kuud hiljem 2015. aasta suvel.  Järgmise kahe aasta jooksul jõudis SAK kahekümne seitsmesse seafarmi ja hukata tuli üle 40 000 looma. Metssigade populatsioonis kestis tinglikult haiguse vaba periood 2019-2020. Sellel ajal leiti metssigadel vaid haiguse antikehi, haigusetekitajat ei leitud.  Möödunud nädalal tuvastati viirus kokku seitsmel metsseal Harjumaal ja Lääne-Virumaal. Sigade Aafrika katku surnud metssiga leiti ka Pihlaka Farmi suhtelisest lähedusest – 5 km kauguselt. Kuidas haigustekitaja farmi jõudis, uurivad praegu Maaülikooli teadlased.

Seakasvatajatel palutakse tungivalt vaadata üle oma bioohutuskavad, järgida bioohutusnõudeid ning anda loomade haigestumisest viiviatamatult teada veterinaararstile.

Sigade Aafrika katku peamised sümptomid:

–    palavik üle 40 °C
–    isutus, loidus, naha sinakaks muutumine
–    köha, hingamisraskused
–    verevalumid nahal, kõrvade laiguliseks muutumine
–    silmapõletik koos nõre eritumisega

Viiruse leviku tõkestamiseks püüatkse metssigade arvukust vähendada koostöös jahimeestega. Jahimehed võtavad oma kohustust SAKi leviku piiramisele kaasa aidata tõsiselt – eelmisel jahihooajal kütiti 10 000 metssiga, mis oli isegi enam etteantud küttimismahust (7800 isendit). Mida väiksem on metssigade arvukus, eriti seafarmide vahetus läheduses, seda raskem on viirusel levida.

Surnud metssea leidmisest palutakse teatada numbrile 605 4767. Surnud metssiga ei tohiks puutuda.

Vastused sigade Aafrika katku korduma kippuvatele küsimustele leiad Maaeluministeeriumi kodulehelt.

Vahendas: Liina Ulm
Avaldatud: 20. juuli 2021

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/