Avaldatud: 15. november 2023Kategooriad: Loomakasvatus, UudisedSildid: , , ,

Artikkel on avaldatud Lihaveisekasvatajate Seltsi veebil ja BovINE HUBis 13.12.2021, autoriks on Airi Külvet
Toimetas Hanna Tamsalu

Püsirohumaad on head süsiniku sidujad. Põllumehe seisukohalt võib aga nende saagikvaliteet tunduda lühiajaliste rohumaade omale alla jäävat. Siiski on võimalik parandada püsirohumaa saagikust ja liigirikkust heinamaad lõhkumata ja kündmiseta. Variandiks on talviste söödapallide lahtirullimine.

Heinarullide lahtiveeretamise praktika

Tavapärane on rullide viimine karjamaale, kus loomad selle ümber koonduvad ja pinnase mudaseks trambivad. Kui heinapalle söödetakse lihaveistele karjamaal lahtirullituna, saab jättakse rullid ka samale põllule, kust need tehti. Tuues rullid karjamaale mujalt heinamaalt, on nad väärtuslikud seemenpangad. Oluline on enne külmade saabumist rullidelt võrgud eemaldada, et vältida plastiku rohumaale jäämist.

  • Palliribad on väärtuslik karjamaa seemnete allikas. Neid laiali laotades suurendate ka karjamaa seemnepanka.
  • Täiendav biomass, mis sööda kõrvalt tallamise teel mulda tagasi suunatakse, suurendab süsiniku sidumist.
  • Lisaks mõjutab pallide lahtirullimine positiivselt ka loomade tervist. Selliselt saate pikendada loomade väljaspidamisaega, mis on kasulik nende tervisele ja meenutab rohkem nende loomulikku käitumist.
  • Eestis võib rullimist vaadelda ka kui tööjõu kokkuhoiu kohta. Mõistlik asi, mida teha novembris ja detsembris.
Video lihaveiste talvisest söötmisest maheklubi veebil.

Mõju farmile

Tulemused väljendub vähenenud kuludes mehaanilistele tööde, kündmise, sõnniku veo ja laotamise korraldamisel. Pallide lahtirullimisel kulub vähem tööaega looma kohta.

See praktika pikendab loomade väljas viibimise aega, parandab loomade tervist ja heaolu ning lihaveisekasvatuse mainet. Sellega ei mõjuta negatiivselt loomade toodangut ega liha kvaliteeti, kui välisõhu temperatuuri ja sademeid jälgitakse paindlikult s.t loomad viiakse karjamaalt sisse, kui ilm muutub väga märjaks. Külmad ilmad loomade heaolu ei mõjuta ja peremees saab loomadele tuule eest varju pakkuda.

Heinarullide lahtirullimine sobib nii püsikarjamaale kui ka püsirohumaale täiendava orgaanilise aine andmiseks sõnniku ja söödajääkide näol. Kevadel võib vajadusel põldu äestada, et saavutada orgaanilise aine ühtlasem jaotus.

Oluline on, et loomad liiguks ühtlaselt üle põllu, vältides alade tallamist. Seda saab saavutada jagades põllu osadeks.

Põllumajandustootja kommentaar: “Hämmastav, kui lihtne on pallide lahtirullime praktikas. Oluline on pidevalt loomadega põllul liikuda. Iga päev on sööt uues kohas, et kogu põld oleks ühtlaselt kaetud. Ainus mure meie kliimas on hoida joogivett jäätumast”.

Bale Grazing ehk “heinarullide söötmine” oli ka suurnäituse Groundswell 2023 üheks teemaks

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/