Autor: Pille Sooväli, vanemteadur, taimekaitse osakonna juhataja, METK
Taliteraviljad arenevad stabiilselt, kuid jahe kevad on seni pidurdanud nii haiguste kui kahjurite levikut – tähelepanelik seire on siiski jätkuvalt vajalik.
Taliteraviljade areng on jõudnud kõrsumisfaasi keskpaika. Külm maikuu on seni hoidnud haiguste leviku madalana. Taliodral esineb vähesel määral võrklaiksust ja äärislaiksust, talinisul on kohati märgata nisu-pruunlaiksust ja helelaiksust.
Mõnel põllul on täheldatud taimede reaktsiooni ilmastikutingimuste ja pritsimise koosmõjule: roheliste, tervete lehtede pinnal on näha pruune täppe ja laike, lehtede tipud võivad olla valkjad ja nöördunud. Taliraps on sõltuvalt piirkonnast kas õiepungade faasis või on juba alustanud õitsemist. Taimedel esineb üksikuid hiilamardikaid, kuid kahjustunud õisikuid veel nähtaval ei ole.
Suviteraviljad, põlduba ja põldhernes on tärkamisjärgus.
Jälgi monitooringu tulemusi Whatsappi grupis
5. mail alustasime 2025.a. taimekahjustajate monitooringuga. Taimehaiguste ja kahjurite seire eesmärk on koguda ja jagada infot majanduslikult tähtsamate taimehaiguste ja kahjurite esinemisest tali- ja suviteraviljadel, tali-, suvirapsil, hernel ja põldoal.
✓ Ole monitooringu tulemustega jooksvalt kursis, liitu Whatsappi grupiga.
Monitooringuga määratakse kahjustaja leviku ulatust, mille järgi soovitatakse keskkonnasäästlikku ja majanduslikult otstarbekat taimekaitse lahendust. Monitooring annab lähipiirkonna põllumeestele informatsiooni, millal on õige aeg enda põldudel tõrjet alustada.
Projekti rahastatakse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika teadmussiirde ja innovatsiooni süsteemi (AKIS) raames.
Loe ka uuendatud integreeritud taimekaitse suuniste kohta.