Avaldatud: 20. juuli 2012Kategooriad: Uudised

Laine Keppart Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

Taimekasvuperioodi algus oli tänavu tavalisest soojem, kuid muutliku temperatuurirežiimiga. Juuli oli jahe ja sademeid on olnud keskmisest enam.

Aprilli alguse külmalaine ja lumesadude tõttu jäi tänavu kevadel taliviljaoraste ja põldheinte kasvu algus tavalisest mõne päeva hilisemaks. Mullad tahenesid kiiresti ja suuremas osas Mandri-Eestis libistati ja äestati põlde valikuliselt juba aprilli keskpaiku, Lõuna-Eestis varemgi.

Kiire algus

Massiline põllutööde algus jäi mandriosas aprilli viimasesse dekaadi. Üldine taimekasvuperiood (ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt üle 5°) algas keskmisest veidi varem – 20. aprillil. Soojade ilmadega muutusid kulused rohumaad jürikuu viimasel kolmandikul kiiresti roheliseks, taliviljaorased paranesid talvekahjustustest, esimesed puud ja põõsad hakkasid lehtima.

Põhiline puude lehtimise aeg jäi mai esimesse dekaadi, mis ongi selleks keskmine aeg. Mai oli keskmisest soojem, kuid väga muutliku temperatuurirežiimiga. Toomingas hakkas massiliselt õitsema Jõgeval 13. mail, mis on keskmisest viis päeva varem ja lähedane aeg kahele eelmisele kevadele. Ka õunapuud alustasid õitsemist tavalisest varem. Lehekuu lõpuks oli puude ja põõsaste areng keskmisest ligikaudu nädal aega ette jõudnud.

Loe artiklit edasi Maalehest 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/