Avaldatud: 5. aprill 2022Kategooriad: Aiandus, Keskkond, Mesindus, UudisedSildid: , , , ,

Allikas: Novaator, Priit Ennet
05.04.2022

sirelane õiel
Lisaks mesilastele tolmeldavad õisi paljud teised putukad, näiteks sirelased. Foto: Liina Ulm

Selle eest, et meie kohvitassis oleks maitsvat kohvi, hoolitsevad teiste seas ka meie tiivulised sõbrad: linnud, kes nokivad kohvitaimedelt kahjureid, ja mesilased ning muud putukad, kes tolmeldavad kohvitaimede õisi.

Värskest teadusuuringust ilmneb, et lindude ja putukate koostoimeline kasu tervikuna on suurem kui lindude ja putukate kasu eraldi võetuna ja kokku liidetuna.

Costa Rica ja Ameerika Ühendriikide teadlased eesotsas Alejandra Martínez-Salinasiga Costa Ricas Turrialbas asuvast põllumajanduslike uuringute keskusest CATIE tegid katseid 30 kohvikasvanduses.

Nad tekitasid suure- ja väikesesilmalisi võrke kombineerides neljasugust olukorda: mõnel pool pääsesid kohvitaimede juurde ainult linnud, teisal ainult tolmeldajad, kolmandas kohas mõlemad ja neljandas mitte kumbki.

Selgus, et nii lindude kui ka tolmeldajate üheaegne toimetamine suurendas mõlema puudumisega võrreldes saagikust umbes veerandi võrra, mis tõi kohvikasvatajale sisse ligi tuhat eurot hektari kohta rohkem.

Paranesid ka sellised tähtsad kvaliteedinäitajad nagu viljade kaal, viljade ühetaolisus ja viljuvate õite protsent.

Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes avaldatud uuring on oluline selle poolest, et tõi selgelt välja kahe loodushüve koostoime.

Uuring näitas, et kui saagikust ja muid näitajaid suutsid parandada nii tolmeldajad putukad kui ka kahjurihävitajad linnud eraldi võetuna, siis üheskoos olid kasud veel eriliselt võimendatud.

See osutab, et ökosüsteemides on tõesti kõik kõigega seotud ja tervik võibki olla suurem kui osade summa. Tähelepanuväärne on seegi, et linnud ja mesilased pakuvad oma kasulikke teenuseid täiesti tasuta.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar, Liina Ulm

Samal teemal:

Tolmeldamisest lisanduv tulu (pdf)https://www.pikk.ee/upload/files/Marika_Mand.pdf
Looduse hüved ehk ökosüsteemiteenusedhttps://envir.ee/elusloodus-looduskaitse/looduskaitse/looduse-huved

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/