Avaldatud: 20. november 2012Kategooriad: Uudised

Tarvastu valla Kullamäe talu lüpsikarja piima vahendab töötlejale E-Piimale Mulgi Piim, kes ühendab peale selle talu veel 35 väiketootjat.

«Meie alla on koondunud talusid üle Viljandimaa, aga praegu tuleb kõige rohkem piima Saarepeedi kandist,» lausus tulundusühistu Mulgi Piim raamatupidaja-asjaajaja Silvia Kullamaa. «Ühistu liikmete puhul on kõige olulisem see, et nende loomad annaksid kvaliteetset piima.»

Talumeestele katus

Mulgi Piim on talunikele justkui katusorganisatsioon, mille kaudu toorpiim töötleja kätte jõuab.

«Meie ise ei saa piima kusagile vedada, sellele tullakse E-Piimast ülepäeviti järele — iga kord on ju vaja proove võtta,» rääkis Kullamaa. Et E-piima auto piima ise ära viiks, peab selle kogus olema vähemalt 100 liitrit.

Mulgi Piima juhatuse esimehe Peep Puna sõnutsi on ühistus ka väikesel piimatootjal võimalik oma kaupa müüa ja raha selle eest tähtajaks kätte saada.

Nagu Kullamaa mainis, käib mõni inimene ise piima müümas. «Aga piimaring killustab päeva nii ära, et lõpuks ei saa ühte, teist ega kolmandat korralikult ära tehtud ja keegi ei kindlusta ka, et piimast lõpuks lahti saab.»

7000 tonni aastas

«Oleme praegu toodangu poolest E-Piima kõige suurem liige,» tähendas Peep Puna, kuid lisas, et ühistu kogutoodang iseenesest kasvanud pole, ulatudes nagu möödunud aastalgi 7000 tonnini.

Mulgi Piim pole talunikele ainult piima realiseerimise võimalus. Ühistu kaudu on neil  märksa hõlpsam ja odavam ka näiteks väetist ning seadmete tagavaraosasid hankida.

«Ettevõtteid, kellega me koostööd teeme, on päris palju ja taludel on endal ka kergem sedakaudu majandada,» rääkis Silvia Kullamaa ning nentis: «Neil ei pea seejuures rahakott puuga seljas olema, vaid ma teen soovi korral tasaarveldust piimarahast.»

Peep Punagi rõhutas, et Mulgi Piim teeb päris palju väikese taluniku raamatupidamistööd ja seetõttu tuleb talunikul maksta ainult ühte arvet. «Tarnijaga ei pea piimatootja ise arveldama, sest summa võetakse piimarahast maha,» rääkis Puna.

E-PIIM

Mulgi Piima alla koondunud Viljandimaa talumehed on toodangu poolest E-Piima kõige suuremad liikmed.

• Aktsiaseltsi E-Piim tootmine kuulub piimandusühistule E-Piim.
• Tootmine toimub Põltsamaa ja Järva-Jaani piimandusühistus.
• Põltsamaal tehakse Eesti tootjatelt varutud piimast juustu, Järva-Jaanist tuleb võid.
• E-Piima ühistul on 260 liiget.
• Piima varutakse enam kui 400 tootjalt.
• Talupidajate toodangule sõidab E-Piim ise järele. Selle jaoks on tal seitse paakveoautot.
• Aprillis 2010 krooniti E-Piima Harmony südamejuust Eesti parima piimatoote tiitliga.

Allikas: epiim.ee

Sigrid Koorep, Sakala (20.11.2011)

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/