Avaldatud: 15. september 2023Kategooriad: Toiduainete tootmine, UudisedSildid: , , ,

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, 6. september 2023

Kuigi juba viimased kümme aastat on ära määratletud, mis on piima ja piimatoode, siis vaatamata sellele käivad Eestis asjad ikka omasoodu. Nimelt püütakse taimseid jooke müüa piima pähe ja niiviisi eksitada tarbijaid, rääkis Põllult taldrikule saates Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar.

Meeli Lindsaar ütles, et toidukaupade nime õiguspärane kasutamine jätab Eestis kõvasti soovida. „See probleem ei puuduta mitte ainult tootjaid ja kauplejaid, vaid ka reklaamijaid, kes taimsete jookide turundamiseks tarbijat eksitavaid vahendeid kasutavad ning selle läbi turul segadust tekitavad,” selgitas EPKK toiduvaldkonna juht.

Advokaadibüroo Triniti partneri Siim Maripuu sõnul on kokkulepped toitude nimetustes ja tähenduses selleks, et EL siseselt saaks toimida sujuv kaupade vedu ning tarbijad saaks üheselt aru, mida tarbitakse.

Biokompetentsikeskuse BioCC OÜ teadur Liis Lutter ütles, et taimsete jookide tarbimisel peaksid inimesed olema ettevaatlikud, kuna teraviljad ja kaunviljad mida kasutatakse taimsete jookide tootmiseks on küll rikkad vitamiinide, kiudainete, mineraalide sisaldusest aga neist valmistatud taimsed joogid või taimsed alternatiivid sisaldavad siiski toitaineid madalamas kontsentratsioonis.  

„Juba taimsete jookide valmistamine erineb oluliselt joogipiima tootmisest – just jahvatamised, märgekstraheerimine, koorimised – see kõik vähendab taimse toorme toiteväärtust ja esineb toitaine kadu, kui ka toitainete lagunemist. Teine probleem, millele tähelepanu ei pöörata on taimses toormes ja ka taimsetes alternatiivides leiduvad antitoitained,“ hoiatas Lutter.

Kuula Põllult taldrikule saates SIIN, mida pärsivad sinu organismis antitoitained ja millist 9 asendamatut aminohapet sa ainult piima juues saad.

maaelu arengukava

Taskuhääling on osa Eesti Maaelu arengukava 2014-2020 tegevustest, mille rahastamisallikas on Euroopa Maaelu Põllumajandusfond.Teadmussiirde programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas”  

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/