Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, detsember 2023

Seekordsel EPA messil leidsid veebiseminaridel käsitlemist mitmed põnevad teemad toidu hindadest, toidu raiskamisest ja kriisiaja toidulauast.

Milliseks kujunevad toidu hinnad

Üheks, millest räägiti, olid toiduhinnad ja kuidas need kujunevad. Priit Dreimann, Rakvere farmid AS algtootmise ja loomade varumise direktor ütles, et kuigi võib jääda tunne nagu oleks hinnatõus peatunud, siis võrreldes hindadega enne Venemaa sõda Ukrainas, on kõik toidukaubad tublisti kallinenud.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar sõnas, et tarbijad ei adu toidutööstuse kulukohti nagu elekter, tooraine, prügikäitlemine, pakend jpm. „Nagu igas koduköögis, kui hakkame valmistama toitu, on koheselt kulukohad: meie külmik ja elektripliit tarbivad energiat, eelnevast toiduainete hankimisest rääkimata. Ka varem ostetud nõud ja tarvikud on kulukohaks, millele me sageli ei mõtle,“ tõi Lindsaar paralleele toidutööstusega.

Veebiseminari: Kuidas kujunevad toidu hinnad?, millel osalesid METK-i põllumajandusuuringute osakonna juhataja Ants-Hannes Viira, Rakvere farmid AS algtootmise ja loomade varumise direktor Priit Dreimann ja vestlust juhtis EPKK toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar saab järelvaadata SIIT.

Kas toiduraiskamine on uue ajastu mood?

Toiduraiskamine on moodsa ajastu kurb trend, mis kahjuks on Eestis samasuguses kasvus nagu kõigis teistes heaoluriikides. Õnneks on Eestis ärksaid inimesi, kes ei taha istuda niisama käed rüpes vaid teevad jõupingutusi, et söömiskõlbulik toit leiaks endale sööjad.

Vaata EPA messil toimunud veebiseminari, kus osalesid Fudloop asutaja Tarmo Seliste ja EMÜ maamajandusökonoomika õppetooli spetsialist-analüütik Kersti Aro, vestlust juhtis EPKK toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar.

Kes katab kriisisajal eestlase toidulaua?

EPKK toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar ütles veebiseminaril “Kes katab kriisiajal eestlase toidulaua?”, et esmalt tuleb kuulajatel seaduseelnõudes orienteerumiseks mõista lühendeid: ETO, HOS ja VOS.

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kriisjuht Toomas Unt sõnas, et lühend VOS on tsiviilkriisiks ja sõjaliseks kriisiks valmisoleku seaduse eelnõu. „Riigikantselei eestvedamisel julgeoleku valdkonna ja riigikaitse valdkonda ühendav reform-seadus, mis ühendab endas eelnõuna nii riigikaitse seadust kui erakorraliseolukorra seadust, hädaolukorra seadust ja riburada veel sätteid teistest seadustest,“ selgitas Unt.  

Vaata veebiseminari „Kes katab kriisisajal eestlase toidulaua?“ , mis on salvestatud EPA messistuudios ja saa muu hulgas vastused küsimustele: mis on ETO ja HOS?  Küsimustele vastab Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kriisjuht Toomas Unt ja vestlust juhib EPKK toiduvaldkonna juht Meeli Lindsaar.

Videod on salvestatud MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).