Avaldatud: 14. november 2012Kategooriad: Uudised

Heino Laiapea
14.11.2012

Valio piim andis Viljandis protestitraktorile hoogu. Viljandis Anttilla parkimisplasile koguneb esmaspäeva õhtul rahvast nagu kevadel puhkepäeva hommikul kanamüügiautot ootama.
Kastide, kottide asemel on enamikel kaasas fotoaparaadid. Siht saada endale sellise imelooma nagu Brüsselise sõitva  protestitraktori pilt.

Puhkpilliorekster mängib ergutuseks hoogsaid lugusid. Kohe kohe peaks lahti minema piimajagamine.
Et kohalikud farmerid pole lahtise piimaga kohale jõudnud, leiab saatemeeskonna vanem, Eesti Põllumajandus-Kaubandukoja juhataja Roomet Sõrmus kiire lahenduse. Kärutab üle  tänava asuvast Rimist kohale hea hulga Valio pakipiima "See on meie märgiga (Põllumajandus-Kaubanduskoja väljaantav "pääsukese märk ehk tunnustatud Eesti maitse) ega ma teisi poleks võtnud," on korraldaja rahul. Raplas jagati ligi 40 liitrit  piima kannust pudelisse ja Türil 160. "Türil oli piim Arvo Kuutoki talust," lisab Sõrmus. Piimapakendid saavad kleepsu  ja just seetõttu on soovitud kaup.
Ühe viimasena aastate eest Viljandi avaturul lahtist piima müünud Viiratsi valla talunik Väino Viidebaum ütleb, et saaks Balti traktori pildiga tühja pudeli, valaks kodus ise piima sisse.
Kunagi käis Väino "kirovetsiga", (suurtraktor  K700) Viljandis meelt avaldamas.
"Mis sest Brüsselist tolku on, aga traktori tahan ära näha," sõnab talunik.
Minutipealt keerab vilkuritega punane MTZ80 haaagiseks sõnnikulaotur platsile.
Kombekohased kõned, (võrdsed võimalused Balti põllumeestele). Pikka mokalaata ei peeta, ilm jahedavõitu. Mehed uurivad traktorit igast küljest. Paljudel, kes ise Belarusil töötanud, paistab äratundmisrõõm. Samas ka mure, kas masin peab ikka nii pika retke vastu.
"Omal jõul sõidab traktor vaid linnades, pikem osa teekonnast aga auto treileril," vahendan korraldajatelt kuuldut.
Orkester mängib viimase pala ja ärgitab rahvast laulule ning ongi aeg lõpetada. Vanemad lahkunud, noored aga tantsiksid veel ja veel.

Selline oli kordumatu esmaspäeva õhtune turulkäik. Kui kevadel said kõik kokkutulnud munevad kanad, siis protestitraktori nägemine veel euromune ei anna. Ehk oli kohalolek veidigi toeks meie põllumehele võrdsemate tingimuste saamisel.
Ulatusliku aktsiooni "Balti ÜPP traktor" korraldavad ühiselt Balti riikide põllumajandusorganisatsioonid,  Eestis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ja Eestimaa Põllumeeste Keskliidu koostöös. Raplas oli protestitraktorit toetamas Kehtna künnimeister Kaspar  Järvala oma ehitatud traktoriga. Kaameramehed pidasid varem kohelejõudnud Kaspari traktorit esialgu protestitraktoriks.
 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/