Avaldatud: 3. veebruar 2017Kategooriad: Uudised

Maaeluministeerium
PRESSITEADE
03.02.2017

2017. aastast hakatakse taas põllumajanduse üleminekutoetusi maksma

Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile loomakasvatuse üleminekutoetuse määruse eelnõu. Kokku makstakse 2017. aastal üleminekutoetusi 19,9 miljoni euro ulatuses, millest viie loomakasvatuse üleminekutoetuse eelarve on kokku 13,9 miljonit eurot.

„Uue valitsuskoalitsiooni otsusega taastatakse sellest aastast põllumajanduse üleminekutoetused. Üle-euroopalises turukriisis on olnud Eesti viimastel aastatel üks väheseid Euroopa Liidu liikmesriike, kus ei ole põllumajandustootjatele üleminekutoetusi makstud,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm. „Täiendav rahaline tugi riigi poolt peab aitama kohalikul põllumehel parandada oma konkurentsipositsiooni Euroopa Liidu siseturul. Seda raha tuleb kasutada, et olla tulevasteks kriisideks paremini valmis.“

2017. aastal on võimalik taotleda viit loomakasvatuse üleminekutoetust. Toetuste tingimused on samad nagu 2013. aastal kehtinud üleminekutoetuste puhul:
• ammlehma ja ute kasvatamise üleminekutoetust saab taotleda nende loomade arvu järgi, kes on 2. märtsi seisuga põllumajandusloomade registris taotleja nimele registreeritud;
• piima, veise ja ute üleminekutoetuse taotlemine toimub 2010. aastal PRIA poolt määratud toetusõiguste alusel.

Lisaks on kavas maksta 2017. aastal põllumajanduskultuuri ja heinaseemne üleminekutoetust, mille määrused on ettevalmistamisel.

Üleminekutoetusi makstakse Euroopa Liidu liikmesriikide toetustasemete ühtlustamiseks.

Eelnõu kohaselt on loomakasvatuse üleminekutoetuste taotlemine planeeritud Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti kaudu 2. märtsist kuni 21. märtsini. Loomakasvatuse üleminekutoetused on kavas välja maksta juuni lõpuks.

TAUST:
• Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika 2013. aasta reformi tulemusena pikendati aastani 2020 riiklike üleminekutoetuste maksmise võimalust põllumajandustootjatele.

• Tegemist on liikmesriigi jaoks vabatahtlike toetustega, mille kasutamise üle otsustamiseks tuleb kaaluda riigi üldist majandusolukorda, sh olukorda põllumajandussektoris ja -turul ning riigieelarveliste vahendite olemasolu.

• Üleminekutoetuste iga-aastane eelarve on kehtestatud vähenevas mahus (2013. aastaks Euroopa Komisjoni otsusega kinnitatud toetuste kogusummast 80% ulatuses 2014. aastal ja edasi alaneva sammuga kuni 50%-ni 2020. aastal), samas toetusõiguslikkuse alused (ajaloolised referentsid, mille alusel toetust makstakse) jäid 2013. aasta reformkokkuleppe kohaselt muutmata.

• Individuaalsele põllumajandustootjale määratud toetusõigused on lõplikult paigas alates 2010. aastast, määratud PRIA poolt ja säilitatud riiklikus registris.

• Vabariigi Valituse tegevusprogrammi „Eesti Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu valitsusliidu aluspõhimõtted 2016-2019“ kohaselt eraldatakse üleminekutoetusteks riigieelarvest vahendid igaks aastaks maksimaalse määra ulatuses.

Maaeluministri määrus „Loomakasvatuse üleminekutoetus“ EIS-is

Teate edastas:
Eva Lehtla
Maaeluministeerium
Avalike suhete osakond
Tel. 55 643 691
press@agri.ee

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/