Autor: Pille Sooväli, vanemteadur, taimekaitse osakonna juhataja, METK
Taliraps on täisõitsemises, peavarrel 90% õitest puhkenud ja esimesed kõdrad kenasti olemas, järelikult õiepungade kasvufaasi aegsed jahedad ilmad hoidsid kahjustajad eemal. Praegu leidus üksikuid hiilamardikaid, kõdra- peitkärsaka arvukus on kõrgem, Lõuna- Eestis monitooritud põldudel suurem.
Talinisu veel lipulehe faasis, vähesel määral esineb helelaiksust ja nisu-pruunlaiksust. Kesk-Eestis taliodral ohte tipp väljas, jõuab kohe loomisfaasi. Lõuna-Eestis on taliodral loomisfaas käes. Sarnaselt talinisule on haiguste tase madal, võrklaiksus ja äärislaiksus esineb alumises leherindes.
Koos soojade ilmadega kasvab putkate arvukus, ning tasub valvel olla! Ida-Virumaal on Mannerheimi rohuhüpik siin seal juba märkimisväärset kahju teinud, seirajad on teda ka Lõuna-Eestist leidnud. Mardikad närivad lehtedesse pikitriipe, mis nõrgestab taimi ja muudab need vastuvõtlikuks haigustele nt võrklaiksus. Vastsed elavad kõrreliste võrsumissõlme läheduses ja kõrtes, kus nad hävitavad võrseid, närides läbi kõrresõlmi. See tegevus põhjustab taimede lamandumist ja saagikuse vähenemist. Hernekärsakate arvukus on ka üle Eesti hüppeliselt tõusmas. Kohati on kõik oa taimed näritud ning see pidurdab kasvu kinni. Samuti on koos soojade õhuvooludega saabunud põldudele kapsakoi, levik üle Eesti.
Suviteraviljad tärkavad, varasemates külvides taimed võrsuvad, lehehaigusi veel näha ei ole. Mõnel põllul esimesed lehetäi kolooniad. Põlduba ja põldhernes on varsumise alguses.
Parim taimekaitse on täpne seire ja õige agrotehnika!
Jälgi monitooringu tulemusi Whatsappi grupis
5. mail alustasime 2025.a. taimekahjustajate monitooringuga. Taimehaiguste ja kahjurite seire eesmärk on koguda ja jagada infot majanduslikult tähtsamate taimehaiguste ja kahjurite esinemisest tali- ja suviteraviljadel, tali-, suvirapsil, hernel ja põldoal.
✓ Ole monitooringu tulemustega jooksvalt kursis, liitu Whatsappi grupiga.
Monitooringuga määratakse kahjustaja leviku ulatust, mille järgi soovitatakse keskkonnasäästlikku ja majanduslikult otstarbekat taimekaitse lahendust. Monitooring annab lähipiirkonna põllumeestele informatsiooni, millal on õige aeg enda põldudel tõrjet alustada.
Projekti rahastatakse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika teadmussiirde ja innovatsiooni süsteemi (AKIS) raames.
Loe ka uuendatud integreeritud taimekaitse suuniste kohta.