Avaldatud: 3. september 2013Kategooriad: Uudised

Septembris algab Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel aasta aega kestev rahvastiku toitumisuuring, milles küsitletakse 9000 inimest – nii laialdast uuringut toitumise teemal pole Eestis varem läbi viidud.

Andmeid kogutakse juhuslikult valitud Eesti elanikelt vanuses 4 kuud kuni 74 aastat, kes saavad uuringukutse posti teel. Osalejaid külastavad küsitlejad, kes koguvad andmeid nende toitumise kohta ja panevad kirja ka uuritavate pikkuse, kaalu ning vöö- ja puusaümbermõõdu. Uuringus osalemine on vabatahtlik, soovijatele antakse tagasisidet nende toitumise ja terviseandmete kohta.

Tulemusi on plaanis kasutada rahvastiku toitumisharjumuste väljaselgitamiseks ja ka toiduohutuse tõstmiseks. Uuringutulemustest peaks muuhulgas selguma näiteks see, kuivõrd on eestimaalaste menüü kooskõlas riiklike toitumissoovitustega, mil määral saadakse toidust vitamiine, kui palju sattub inimeste organismi raskemetalle või kuidas on Eesti inimeste toidulaud muutunud võrreldes varasemate uuringutega.

Saadud tulemuste põhjal hakatakse muuhulgas tegema teadustööd, kujundama riiklikku poliitikat ja hindama rahvastiku terviseriske. Esimesed tulemused avaldatakse 2015. aasta alguses.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi tõi välja, et uuringust selguva info põhjal hakatakse ümber kujundama näiteks toitlustamist koolides ja lasteaedades, riiklikke toitumissoovitusi ja toidukaupade märgistust.

Ministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev ütles, et uuringu näol on tegu väga kauaaegse unistuse täitumisega, kuna viimane suurem rahva toitumist puudutanud uuring pärineb aastast 1997. «Täiesti selge, et 16 aastaga on Eesti inimese toitumisharjumused muutunud ja see uuring peaks andma meile väga kaasaegsed andmed selles osas,» ütles Minjajev.

Uuringut rahastavad Euroopa toiduohutusamet, põllumajandusministeerium, Tervise Arengu Instituut ja SA Eesti Teadusagentuur tervishoiuteaduste võimekuse edendamise programm TerVE.

Artikkel on veebilehelt Tarbija24»Tervis

Lisateavet leiab uuringu kodulehelt.

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/