Avaldatud: 1. august 2013Kategooriad: Uudised

Eelmisel suvel kogusime oma aiast Harjumaal Rae vallas kokku ligi 500(!) sellist tegelast nagu pildil näha. Suve lõpuks saabus vaikus. Ja nüüd ilmusid nad taas… Mida teha?

Vastab

TIIU ANNUK

Scandagra Eesti ASi nõustaja

Pildil olev tigu on kindlalt lusitaania teetigu (Arion lusitanicus). Tallinna ümbruses on ta hoogsalt levima hakanud. Mei­le on see võõrliik üsna tõenäoliselt saabunud välismaiste istikutega mullas olnud munadega.

Tegu on silmapaistvalt suure nälkjaga – täiskasvanud loom on väljasi-rutatult 7—15 cm pikkune. Värvus on väga varieeruv: alates tumepruu­nist kuni punakate, oranžide, kolla­kate ja beežide toonideni. Keha kat­tev lima on oranžikaskollane, roo­mamisel jätab tald peaaegu värvitu limajälje. Looma hingamisava asub mantlikilbi peapoolses osas.

Lusitaania teetigu on valdavalt taimtoiduline. Meelsasti maiustab ta mahlaka köögiviljaga: kurgi, kõrvitsaliste, paprika, lehtsalati, kap­sastega. Kuid ära ei ütle ka teravil­jakultuuridest, ilutaimedest ning seentest. Söödiku elutegevuseks soodsaim temperatuur on 17-20°. Eriti aktiivne on ta hämaras ja öösi­ti. Õhu ja pinnase kuivuse suhtes on ta aga tundlik.

Lusitaania teeteo eluiga on kuni 8 kuud. Elu jooksul muneb ta ca 400 muna – see kindlustab arvuka järg­laskonna. Sooja talve ja heade varje-võimaluste korral võib ta meil edu­kalt talvituda.

Kuidas nuhtlusest vabaneda?

■ Uusi taimi aeda tuues uurige, et juurte ümber mullapallis poleks teo-mune. Viimased on silmaga nähta­vad, umbes 3mm läbimõõduga väi­kesed hallikasvalged pärlikesed.

■ Ärge tooge mulda sealt, kus on kahjurit.

■ Püüdke tigusid regulaarselt püü­nistega või korjake käsitsi ning hävitage. Püüniseks sobib maha pandud papitükk, vineeriplaat vms, kuhu alla nad päikese eest varju poevad.

■ Kahjur muneb niisketes varjulistes kohtades. Leitud munad hävitage, see aitab arvukust vähendada.

■ Looge nälkjatele elamiseks ja pal­junemiseks ebasoodsad tingimused: multšige taimeümbrusi, vähendage umbrohtunud alasid, harige sage­dasti maad.

■ Peletavalt mõ­juvad tuhk, superfosfaat ja lubi, kuna need ained kuivatavad teo jala all oleva lima ning loom sureb veepuudusesse. Kõige lihtsam on tolmutada taime-vahesid pärast vihma. Puhas lubi se­gage tuha või tubakatolmuga (1 : 1). Kuival ajal töödelge maapinda hi­lisõhtul või öösel, kui nälkjad on mullal või taimedel. Korrake tõrjet 7—14päevase vahega.

■ Keemilistest tõrjevahenditest on lubatud aias kasutada teograanuleid. Puistake neid sinna, kus nälkjaid on kõige rohkem.

Kasutamisel omad nipid

Kuna teograanulitoodete toime­mehhanismid on erinevad, on olu­line neid õigesti kasutada.

■ Meta ja Tigude graanulid. Kuna toimeaine metaldehüüd laguneb päikese käes, kasutage neid var­julises kohas. Tulemus on parem, kui puistate graanulid maale niis­kel õhtul ja järgneb kuiv soe päev. Peamine on ärritav toime, mis põh­justab massilise limatootmise. Dehüdratatsioon võib kesta päeva või rohkemgi. Kui selle aja jooksul sa­jab vihma või on ööd kasterikkad, taastuvad teo veevarud täielikult ning tõrje on asjata. Lubatud kasu­tada kuni kaks korda. Graanulid si­saldavad linde peletavat ainet.

■ Ferramol on söötmürk. Selles sisalduv raudfosfaat sekkub see­detraktis kaltsiumi ainevahetusse, tigu katkestab peaaegu kohe söö­mise ja sureb 3 — 6 päeva hiljem. Lubatud kasutada 1-4 korda. Õi­gel tarvitamisel on preparaat ohu­tu lemmikloomadele ja siilidele.

Allikas: www.aialeht.ee.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/