Allikas: Maaeluministeerium
23.02.2023

Maaeluministeerium ootab joonistuskonkursile „Taimetervise inspektori põnev töö“ laste ja noorte pilte taimetervise inspektori tegemistest.

Osalema on oodatud õpilased vanuses 7–19 eluaastat. Töid saab konkursile saata digitaalselt ja paberil 23. veebruarist kuni 20. märtsini 2023. Konkursi tööde hulgast valitud parimad joonistused avaldatakse 2023. a mais ilmuva taimetervise töövihiku illustratsioonidena.

Joonistuskonkursi eesmärk on innustada koolilapsi ja -noori mõtlema taimetervisest. Taimede tervist ohustavad nii kliimasoojenemine kui ka üha hoogustuv kaubavahetus ja reisimine. Kliima soojenedes tekivad taimekahjustajatele uued soodsad elupaigad ning kaupade ja reisijatega võivad taimekahjustajad liikuda uutesse piirkondadesse. Igas riigis on taimetervise inspektorid just need inimesed, kes annavad oma panuse uute taimekahjustajate varajase avastamise ja leviku peatamiseks. Olles teadlik saab igaüks anda oma panuse taimede tervise heaks!

Konkursi teemad

Konkursi teemasid on kokku 12. Kujutle ennast taimetervise inspektori rollis järgmistes olukordades:

 • Taimetervise inspektor kasvuhoones. Inspektori ringkäik kasvuhoones – ta otsib taimekahjustajaid luubi, liimpüünise või hoolika vaatlusega.
 • Taimetervise inspektor puukoolis. Iga väike õunapuuistik on kasvanud taimetervise inspektori hoolsa pilgu all. Toon puukoolist õunapuuistiku ja istutan selle oma koduaeda.
 • Taimetervise inspektor laboris. Mikroskoop on taimetervise laboris oluline tööriist. Selle abil saab inspektor teada, milline putukas, nematood, seen või bakter taime kahjustab.
 • Taimetervise inspektor kartulipõllul. Hea kartulisaagi saamiseks peab taimetervise inspektor ka mulla tervist kontrollima. Terve muld annab ka terve saagi.
 • Taimetervise inspektor reisil. Taimetervise inspektor teab, et reisilt tulles taimi, seemneid, puu- ja köögivilju ning lõikelilli kaasa tuua ei tohi.
 • Taimetervise inspektor pargis. Pargipuude tervise jälgimine on taimetervise inspektorile oluline töö.
 • Taimetervise inspektor sadamas. Taimetervise inspektor kontrollib sadamas, ega ükski taimekahjustaja ennast mõnes laevaga saabuvas konteineris ei peida.
 • Taimetervise inspektor puidukuivatis. Puidust valmistatud kaubaalustes ja kastides võivad peituda ohtlikud metsakahjustajad.
 • Taimetervise inspektor aianduskeskuses. Aianduskeskuses pakuvad eksootilised taimed silmailu, kuid taimetervise inspektor ei lase ennast sellest lummata. Taimetervise inspektori süda valutab – äkki on mõni võõramaine taimekahjustaja nendega kaasa tulnud!
 • Taimetervise inspektor kartulihoidlas. Talvel hoiab kartulikasvataja kartulit keldris, hoidlas või salves. Kevadtalvel kutsub kartulikasvataja kohale taimetervise inspektori salves puhkavatele kartulitele tervisekontrolli tegema.
 • Taimetervise inspektor metsas. Metsas kahjurputukaid käega kinni ei püüa, taimetervise inspektoril tuleb appi võtta putukapüünis.
 • Taimetervise inspektor veebipoes. Läbi arvutiekraani poes käimine on üsna tavaline. Veebipoest saab tellida ka seemneid, aga kas see võib ka kuidagi ohtlik olla?

Konkurssi korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandus- ja Toiduamet ning Maaelu Teadmuskeskus koostöös Tartu Loodusmajaga.

Konkursi täpsed tingimused leiad joonistuskonkursi lehelt.

Toimetas: Liina Ulm