Brüssel, 29. juuni 2012 – Eesti peaminister Andrus Ansip, Läti peaminister Valdis Dombrovskis ja Leedu president Dalia Grybauskaitė kohtusid täna Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga.

Kohtumisel avaldasid Balti riikide liidrid toetust Euroopa Liidu pikaajalise eelarve kavale, kuid rõhutasid seejuures vajadust kohelda võrdsetel alustel teiste riikidega Eesti, Läti ja Leedu põllumehi.

“Tahame, et meie põllumehi koheldaks võrdselt. Miski ei õigusta otsetoetuste taseme erinevusi, mis ulatuvad kordadesse,” sõnas peaminister Andrus Ansip, korrates juba eelmisel õhtul teistele Euroopa Liidu juhtidele öeldut.

Teise teemana oli kohtumisel kõne all ühtekuuluvuspoliitika vahendite maht uuel eelarve perioodil. Ka selles küsimuses olid Balti riikide liidrid ühel meelel, et järgmisel perioodil eraldatavad vahendid ei tohi väheneda.

Senised investeeringud ühtekuuluvpoliitika vahenditest on ennast igati õigustanud. Näiteks Eestis on 24% tööjõust ehk 166 216 inimest saanud Euroopa Liidu vahendite toel nõu töökoha leidmiseks või tuge ümberõppeks. Samuti on kahekordistunud nn eluaegses õppes osalejate arv. Kõik need sammud on aidanud inimestel rasketel aegadel kohaneda ja saada tööalast ümberõpet.

Eesti põllumeeste olukord leidis eile mõistmist ka Eesti tootjatega kohtunud Euroopa Parlamendi presidendi Martin Schulzi poolt.

Postimees.ee