Avaldatud: 18. aprill 2017Kategooriad: Uudised

Maaeluministeerium
PRESSITEADE
18.04.2017

Maaelu arengukavast hakatakse toetama põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamist

Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile maaelu arengukava 2014–2020 põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamise meetme määruse eelnõu. Maaelu arengukavast hakatakse toetama ohtliku taimekahjustaja või loomahaiguse tõttu kahjustunud põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamist.

Alates 2017. aastast saab maaelu arengukava põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamise meetmest taotleda toetust elusloomade või mitmeaastaste taimede ostmiseks, samuti taimekahjustaja haigustekitajate tõrjumiseks pinnasest.

„Põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamise meetme näol on tegemist uue toetusega, et aidata ohtlike taime- või loomahaiguste tõttu tootmisvahendid kaotanud põllumajandusettevõtjatel kiiremini taastuda,” ütles Maaeluministeeriumi maaettevõtluse büroojuhataja Elar Neito. „Näiteks on viimastel aastatel esinenud mitmes puukoolis ploomirõuged ja seakasvatusettevõtetes sigade Aafrika katk.”

Põllumajandusettevõtja võib taotleda toetust tootmispotentsiaali taastamiseks samal tegevusalal või tootmispotentsiaali loomiseks uuel tegevusalal. „Loomakasvataja ei saa toetust taotleda taimede ostuks ega taimekasvataja loomade ostuks, küll aga võib seakasvataja osta näiteks lambaid või ploomikasvataja õunapuid,” lisas Neito.

Toetust saavad taotleda ettevõtjad, kelle ettevõttes on tuvastatud ohtliku taimekahjustaja või eriti ohtliku loomataudi esinemine pärast 1. jaanuari 2015. Toetust saab taotleda loomade ostuks kuni kahjustuse eelse loomühikute, mitmeaastaste taimede arvu taastamiseni või ka istanduse pindala taastamiseni taimede asendamise korral. Lisaks võib toetust taotleda pinnasest ohtliku taimekahjustaja haigustekitajate tõrjumiseks, kuid seda vaid juhul, kui toetusega ostetakse mitmeaastaseid taimi.

Toetust makstakse:
• loomapidajale, kelle ettevõttes on loomataudi tagajärjel hukkunud või hukatud vähemalt 30 protsenti loomadest;
• taimekasvatajale, kelle ettevõttes on taimekahjustaja tõrjumiseks hävitatud vähemalt 30% konkreetse põllumajanduskultuuri kasvupinnast;
• taotlejale, kelle põllumajanduslik müügitulu on suurem kui 4000 eurot ja moodustab üle 50 protsendi tema kogu müügitulust;
• taotlejale ühe ja sama taimekahjustuse või loomataudi kohta vaid ühe korra.

Kokku on Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetmele 5.2 “Ohtlike taimekahjustajate ja loomahaiguste korral kahjustunud põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamine” ette nähtud üks miljon eurot.  Esimene taotlusvoor on kavas 2017. aasta mais. Toetust saab taotleda Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) kaudu.

Eesti maaelu arengukava 2014–2020 on Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist ja Eesti riigieelarvest rahastatav programm, mille raames toetatakse põllumajanduse ja maaelu arengut kokku ligi ühe miljardi euroga. Uus maaelu arengukava keskendub viiele valdkonnale – teadmussiire, konkurentsivõime, toidutarneahel, keskkond ning maaettevõtlus ja kohalik algatus.

Ohtliku taimekahjustaja ja eriti ohtliku loomataudi tõttu kahjustunud põllumajandusliku tootmise potentsiaali taastamise toetus” eelnõude infosüsteemis.

Teate edastas:
Karolin Lillemäe
Maaeluministeerium
Avalike suhete osakond
Tel 625 6254
press@agri.ee

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/