Avaldatud: 27. august 2013Kategooriad: Uudised

Maakonna põllumehed peavad tänavust viljasaaki keskmiseks, kuid selle müügihind aitab kaasa sellele, et vili läheb loomasöödaks.

Aravete Agro on viljalõikusega tänaseks ühel pool. «Jääb vaid suviraps, mis tahab veel valmida,» ütles juhatuse liige Lembit Savila eile.

Veel viimasel 40 hektaril käis viljalõikus ka Järva-Jaani vallas asuval Metstaguse Agro põldudel. Kui Türi valla talunikul Arvo Kuutokil oli vili lõigatud 20. augustiks, siis suurtootjal Estonia OÜ-l oli juhataja Ain Aasa ütlust mööda veel 30 protsenti koristamata.  

Estonia viis kombaini olid eile tütarettevõtte Sõrandu Farm OÜ põllul. «Selliselt näeb ette külviplaan, lõigata on ka veel Oisu kandis,» täpsustas Aasa.

Suvivilja saagikus kõigub põllumeestel 4,5 ja 4,8 tonni vahel hektarilt, mis pole küll teab mis ahhetama panev kogus, kuid Aasa hinnangul pole kurta ka millegi üle. «Ega nii ideaalset aastat kui oli eelmine saagi igal aastal loota,» märkis ta.

Aravete Agro juhatuse liige Lembit Savila põhjendas tänavust keskmist saagikust ka põldude asukohaga. «Meil Aravete kandis tuleb toota nitraaditundlikul maal ja seetõttu ka väetamisega piiri pidada,» sõnas ta.

Metstaguse Agro juhi Teet Kallakmaa selgitusel vähendas saaki taliviljade halb talvitumine. «Hiline oder andis lausa viis ja suvinisu isegi kuus tonni hektarilt,» täpsustas ta.

Arvo Kuutoki ütlust mööda jäid pärast suvealguse põuda tulnud vihmad hiljaks ja kõrrele kasvu ei lisanud, mistõttu jäi lühikese varre tõttu osa viljast põllule. «Püüdsime küll võimalikult madalalt lõigata, kuid ikkagi jäid viljapead, mis olid raskuse tõttu alla naaldunud, põllule,» lausus ta.

Saagikus põllumehi siiski muretsema ei pane, see-eest vilja müügihind küll, seda just eelmise aastaga võrreldes. «Kui vaid loomasöödaks toota, on madal hind isegi hea – hoiab piima omahinna ka madalama, kuid müümisel võtab kukalt kratsima küll,» põhjendas Ain Aasa.

Aasa lisas, et kuid müüma peab ja päris miinust praegune hind siiski ei tooda. «Mis siin ikka kurta, see on põllumehe elu,» märkis ta.

Kuid ei Aravete Agro ega Metstaguse Agro juht vilja müüma ei kiirusta. «Praeguse hinnaga 1,50-1,60 eurot kilogrammist me müüma ei kipu. Vähemalt üle kahe euro peab see tõusma, et müümisele mõtlema hakata,» selgitas Lembit Savila.

Teet Kallakmaa lisas, et Metstaguse Agrol on peaaegu pool viljasaagist mõeldud müügiks. «Nii on praegu aeg, kus müüma peab täpselt nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Lepingulised kohustused tuleb täita,» põhjendas ta.

Kui vilja kokkuostuhind põllumehele paremaks ei lähe,  on Kallakmaa meelest mõttekam saak nii-öelda läbi  loomade  lasta, sest praegune hind soodustab saagi söötmist loomadele. «Piimast saadav tulu on suurem,» lisas ta.

Ka talunik Arvo Kuutok on seda meelt, et kui vilja hind ei parane, tema seda ei müü, sest päris muidu ei tasu oma nähtud vaeva ka ära anda. «Sisendid saagi saamiseks pole üheski osas ju vähenenud. Kui on, kus vilja hoida, siis tuleb seda teha,» ütles ta.

Silvi Lukjanov
Järva Teataja, 27.08.2013

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/