Avaldatud: 16. november 2012Kategooriad: Uudised

Kuna tänavune teravili on hallitusseentega tugevasti saastunud, tuleb kõiki vilja- ja silopartiisid kontrollida tihedamalt kui tavalistel aastatel.

Tänavune koristusperiood põllumeest ei hellitanud. Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi andmetel oli Eestis sademeid keskmisest märksa enam − juulis 122%, augustis 116% ja septembris 125% võrreldes paljude aastate keskmisega.

Kevade algust oskuslikult ära kasutanud põllumehed said asuda ka varem koristama ja suutsid vältida kõige halvemaid koristustingimusi. Ka olid Eesti eri piirkondades koristustingimused küllaltki erinevad. Nii juhtuski, et oktoobrilõpu lumi sadas mitmes paigas koristamata viljale. Seega jäigi palju teravilja ja õlikultuure sademete rikkuda ning osa põlde koristamata.

Meie aastatel 2006−2010 läbi viidud uurimused näitasid, et sademete rohkus teravilja õitsemise ajal, terade moodustumise, vilja valmimise ja koristusperioodil on risk nii toidu- ja söödakvaliteedile kui ka -ohutusele. Sademete rohkuse tõttu arenevad viljateradel mitmesugused tumeda värvusega hallitusseened, mis vilja ilusa heleda värvuse juba põllul halliks või mustaks muudavad.

Loe artiklit edasi Maalehest

Heino Lõiveke, Paul Lättemäe, Elina Akk, EMVI teadurid
Maaleht (16.11.2012)

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/