Avaldatud: 13. juuli 2012Kategooriad: Uudised

Eesti Põllumeeste Keskliidu asepresidendi Jaan Sõrra hinnangul mõjub Venemaa liitumine Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO) positiivselt Eesti ekspordile.

Sõrra ütles BNS-ile, et põllumehed on Venemaa WTO liikmeks saamist kaua oodanud. "Venemaa on toiduainete puhul piire kinni pannud siin küll ja küll, WTO-ga ta seda enam teha ei saa. Seal on omad kohtud ja süsteemid, millega ta peab arvestama seda tehes."

Kui Venemaa on nüüd WTO liige, siis on Eestil võimalus algatada mitmesuguseid tegevusi kevadel Venemaa poolt kehtestatud elusloomade impordikeelu maha võtmiseks. "See ei ole küll päevade ega nädalate küsimus, aga meil on vähemalt mingisugused võimalused Venemaad mõjutada," seletas Sõrra.

Kevadel Venemaa kehtestatud elusloomade sisseveo piirangud kehtivad Sõrra sõnul siiamaani ja praegu ekspordib Eesti oma sigu valdavalt Leetu ja Poola. "Põhimõte on selline, et Venemaa ei saa teistele WTO riikidele kehtestada enda siseriiklikest seadusest karmimaid nõudeid ja piiranguid," kommenteeris Sõrra.

Kuna kaubamahud Venemaaga on kokkulepetega paika pandud, siis erilist kaubavahetuse suurenemist Venemaaga Sõrra ei prognoosi. "Küll aga mõjutab Venemaa liitumine WTO-ga eksporti kindlasti positiivselt," ütles ta.

Venemaa riigiduuma ratifitseeris sel nädalal WTO-ga liitumise protokolli. Liitumise seadus jõustub 30 päeva pärast seda, kui selle on allkirjastanud president Vladimir Putin.

WTO-ga liitumisel langeb Venemaa tollitariif piimasaadustele seniselt 19,9 protsendilt 14,9 protsendile, keskmine põllumajandustoodete tariif alaneb 10,8 protsendile senise 13,2 protsendi asemel.

Delfi.ee

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/