Avaldatud: 20. veebruar 2024Kategooriad: Loomakasvatus, Mahetootmine, UudisedSildid: , , ,

Ell Sellis – konsulent, Eesti Lamba-ja Kitsekasvatajate Liit

Lammas võiks olla selline põllumajandusloom, kes poegimisega ise hakkama saab, talled omaks tunnistab ja ise ilusti üles kasvatab.

Nii on kirjas ka paljude tõugude kirjeldustes – on head emad, talled sünnivad tervete ja elujõulistena, hakkavad pärast sündimist kohe imema.  Aga ometi tuleb ikka ette, et mõni tall on teistest nõrgem, ei jaksa kohe jalgele tõusta ega saa ema udarast piima kätte. Imemisrefleks on ka nõrk. Oskuslik sondimine (talle sondi abil toitmine) võidab niisugustele talledele aega.

Sondimise videos näitab loomaarst ja lambakasvatuse konsulent Katrin Tähepõld, kuidas talle sondi abil toita.

Kaks tundi pärast sündimist on talleke ikka veel nõrk, ei jaksa tõusta ega saa ka abistamise peale ema udarast piima imemisega hakkama. Väiksemale, kuni kahe kilosele tallele tuleks anda 30–40 ml ternespiima ja teda peaks toitma sagedamini. Suuremale tallele antakse alustuseks 50–60 ml ternest.

Parim on oma ema ternes ja paremuselt järgmine on mõne teise oma lauda lamba ternes. Alles seejärel tulevad teiste loomaliikide (kits, lehm) ternespiim ja ternespiimapulber. Oma ema ja oma lauda loomade ternespiimas on antikehad just selles ruumis levinud mikroobide ja muude haigustekitajate vastu ning see on tallele elu alustuseks parim. Piimakamatelt uttedelt saab poegimisperioodi alguses ternespiima tagavaraks lüpsta ja sügavkülmas säilitada kuni seda peaks vaja olema. Kogused ei pea olema suured.

20 minutit pärast sondiga toitmist hakkab filmitall end püsti ajama, laseb end ema udara juurde aidata ja jõuab ka selleni, et imeb ise ema udarast piima.

Sondimisega nõrga talle turgutamine on tänapäeval suhteliselt soovitatud meetod, konsulendid ja loomaarstid julgustavad seda kasutama. Samas pole midagi imelikku selles, kui esmakordse protseduuri ajal lambakasvataja ennast ebakindlalt tunneb. Tegemist on siiski suurema sekkumisega kui tühipaljas lutipudelist jootmine või talle nisa otsa aitamine.

Videod valmisis Mahepõllumajanduse Koostöökogu eestvedamisel, koostöös Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liiduga. Video leiate Maheklubi youtube kanalilt:

Maheklubi youtube kanalil on teisigi huvitavaid lambakasvatuse alaseid filme.

Vaata ka teisi lammaste poegimisperioodiga seonduvaid videoid: lammaste poegimine ja tallede tervis ning poegimisabi ja adopteerimine.

Suve alguses lisandusid filmid karjaaedade ehitamisest ja karjaajajakoertest, mis on filmitud Sireli ja Rõõmu talus.

Eelmises lambakasvatuse videote postituses kirjutasime karjavalvekoertest ja kogumisaedadest. Vt https://www.pikk.ee/mahelambakasvatuse-videod/

Videote tegemist toetas Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond (EAFRD) „Teadmussiirde programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse valdkonnas“ mahemajanduse valdkonna raames.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/