Avaldatud: 20. juuli 2012Kategooriad: Uudised

Omalaadse võistluse idee pärineb Soomest, kus see on kestnud kaks korda kauem kui Eestis.

Kaheksa aasta jooksul on viljelusvõistlusel osalenud üle poolesaja ettevõtte, kes kuuluvad Eesti parimate teravilja- ja rapsikasvatajate hulka. Valdavalt on need tublisti üle keskmise suurusega ettevõtted. Ligemale pooltel on täistsükliga tootmine (taime- või loomakasvatus koos), ülejäänud on spetsialiseerunud teravilja- ja rapsikasvatusele.

Võistuviljelejad on isikuomadustelt innovaatilised juhid-ettevõtjad, kes otsivad, märkavad ja kasutavad ära soodsaid võimalusi. Nad on üldiselt riskijulged ja eksperimenteerivad ning õpivad enda ja teiste kogemustest. Nad on kõrgelt motiveeritud ja tahtejõulised, seavad endale tavalisest kõrgemaid eesmärke ja valdavad nende saavutamiseks kohast strateegiat. Põhieesmärk on suur ja üllas: pakkuda eeskuju ning kogemusi Eesti teravilja- ja rapsikasvatuse efektiivsuse ning tulukuse suurendamiseks. Eesti on teravilja ja rapsi saakidega Euroopa Liidus viimaste hulgas, isegi põhjanaaber Soome on meist ees.

Teravilja ja rapsi saagikus on paranenud, kuid väga aeglaselt. Hoopis edukamad oleme piimatootmises, lehmade produktiivsusega asume Euroopa Liidus 10. kohal.

Eesti on teravilja ja rapsi eksportiv riik ning suurema eksporditulu saamiseks peame neid kasvatama efektiivsemalt. Võistuviljelejad näitavad, et see on võimalik ja ka paratamatu.
 
Loe artiklit edasi Maalehest

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/