Allikas: ERR Novaator, 7.05.2024

Tartu Ülikooli teadlased arendavad peopesa suurust drooni, mis käiks õhust põllusaadusi uudistamas. Väike ja odav seade oskab juba eristada mädanenud kartulit värskest mugulast. Põlluvilja headust seiratakse praegugi droonidega. Õhust ja maismaalt põldu uudistavad kobakad tavadroonid võivad aga taimi vigastada ning on kallid kasutada. Sestap töötavad Tartu Ülikooli teadlased välja väikest ja kerget nanodrooni.

Drooni sensorit saab õpetada

“[Meie drooni] on sensoritega arvutuskomponent. On valgussensorid ja liikumissensor. Need on üsna olulised, sest valgussensor mõõdab puu- või köögiviljade ümber peegeldumist. Liikumissensor kindlustab, et droon püsib vilju mõõtma hakates paigal,” ütleb arvutiteaduse instituudi nooremteadur Mayowa Olapade.

Näiteks tunneb nanodrooni sensor ära, kas banaan on hea või juba mädanenud. Samuti saab droonijuht teada, mitu päeva tagasi saak korjati. Lisaks küpsusele saab sensorit õpetada seirama näiteks taimehaigusi ja kaitsevahendeid.

“Droonid on väikesed ja hõlpsalt kaasaskantavad. Neid on lihtne põllule ja sealt ära viia. Neid pole vaja põllule jätta. Seetõttu on nendega lihtne seirata ka näiteks linnaruumis rohealasid,” osutab arvutiteaduse instituudi kaasprofessor Huber Fores.

Häälkäsklused hõlbustavad põllumehe tööd

Praegu on arvutuskomponendiga varustatud droonist valmis alles prototüüp. Esialgu tunneb see kuut tüüpi puu- ja seitset tüüpi köögivilju. Töö jätkub ja ennekõike nuputavad teadlased, kuidas talunik saaks drooniga suhelda võimalikult lihtsalt.

Olapade sõnul võib droonil lõpuks olla kas vestlusrakendus, valgusühendus või ka häälkäsklused. “Võidki lihtsalt öelda, et “mine selle banaani juurde”. Droon lähebki kiiresti ja teeb oma töö ära,” kirjeldab ta.

Kuna üks nanodroon on peopesasuurune ja odav, võib talunik tulevikus põllu kohal lennutada sajapealist kratiparve.

Põllumajandussektoris kasutatakse juba praegu palju digilahendusi ja kaugseire tehnoloogiaid. Uuri nende kohta Digiakadeemiast. Vaata järgi konverentsi “Digipööre Eesti maamajanduses“.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/