Avaldatud: 29. november 2021Kategooriad: Toiduainete tootmine, UudisedSildid: , , ,

Allikas: Euroopa podcast
12.11.2021

Novembri alguses sai teatavaks, et Euroopa Komisjon ei luba kasutada taimsetel toodetel kasutada piima nimetust. Mis on säärase otsuse tagamaad, sellest kõneleb Ahto Tilk maaeluministeeriumist. Saatejuht on Erkki Bahovski. Kuula saadet Kuku raadio lehelt või Spotifyst.

Euroopa podcast on saade, mis valmib Euroopa raadiote võrgustiku Euranet Plus ja Kuku raadio koostöös. Taskuhäälingut veab Postimehe arvamustoimetaja Erkki Bahovski, kes koos programmi külalistega vaatab otsa Euroopa Liidu kõige põletavamatele küsimustele.


Nimetust „piim“ ja ainult piimatoodetele reserveeritud nimetusi ei või kasutada täiesti taimse toote kirjeldamiseks. Piimatoodete nimetusi nagu näiteks „piim“, „juust“, „koor“, „jogurt“ jne, tohib kasutada üksnes loomset päritolu toodete nimetamisel.

Piima nimetusega ei ole lubatud kirjeldada ühtegi täiesti taimset toodet, kuna piim on loomse päritoluga toode Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 mõistes. Samuti ei ole lubatud kasutada ainult piimatoodetele reserveeritud nimetusi taimsete toodete puhul.
Ainult piimatoodetele reserveeritud nimetused on näiteks „või“, „juust“, „koor“, „jogurt“, „keefir“ jne. Taimsete toodete müüginimetustes ei ole need lubatud. Viidata ei tohi ka sellele, et tegemist on piimatoote alternatiiviga või piimatootelaadse tootega, näiteks „juustulaadne“ toode.

Põllumajandus- ja Toiduamet tuletab taimsete toodete valmistajatele ja müüjatele meelde, et taimset päritolu toodete puhul ei tohi kasutada piimatoodetele mõeldud nimetusi mitte üksnes toodete märgistusel, vaid ka nende toodete reklaamimisel kliendilehtedes, meedias või mistahes muul viisil. Viiteid piimatootele ei ole lubatud kasutada taimsete toodete hinnasiltidel ega tootega seotud dokumentidel. Samuti ei ole lubatud taimsete toodete reklaamimine üldnimetuse „taimsed piimad“ või „taimsed juustud“ all.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/